Shadow

Kendime Düşünceler

Her zaman uğraşlarına ciddiyetle ilgilen; bunları titizlikle, bozulmamış bir ihtişamla, şefkatle, özgürlükle ve adaletle gerçekleştirmek ve diğer uğraşların hepsinden kurtulup kendine boş zaman yaratmak kendi elinde.

 Yaşamının son günüymüş gibi, işlerinde amaçsızlıktan, inandığın düşünceden heyecanla dönmekten, riyakarlıktan, kendini beğenmişlikten ve paylaşılmış şeylere karşı duyduğun hoşnutsuzluktan kurtulursan her işini gayretle yerine getireceksin.

Aşağılıyorsun, bizzat kendini aşağı alıyorsun ruhum. Kendini onurlandıracağın zaman gelip geçiyor. Çünkü herkesin tek bir yaşamı vardır ve seninki hemen hemen tamamlandı. Kendine saygı duyan biri değil, diğer insanların ruhlarında kendi mutluluğu arayan birisin.

Eğer biri benim düşündüklerimin veya yaptıklarımın doğru olmadığını ispatları ile ortaya koyarsa onları düzeltir ve o kişiye minnettar olurum. Çünkü hakikati arıyorum ben ve kendini kandırmada, cehalette ısrar edenler haricinde hakikatten hiç kimse zarar görmez.

İntikam almanın en iyi yolu, intikam alınacak kişiye benzememektir.

“Bedenin bu hayata direnirken, ruhunun pes etmesi yüz kızartıcıdır” Sayfa 58

Sabahları canın yataktan çıkmak istemediğinde, hemen şöyle düşün:”Bir insanın görevini yerine getirmek için kalkıyorum.Bunu yapmak için için doğdum, bu dünyaya bunun için getirildim, peki ama neden yakınıyorum öyleyse ?

“Çünkü insanın çekileceği en güzel yer kendi içidir.” Sayfa 35

Varolan ve doğan her şeyin nasıl hızla geçtiğini, yokolup
gittiğini düşün sık sık. Çünkü madde durmadan akan bir ırma­ğa benzer, etkinlikleri sürekli dönüşümlere uğrar, değişkeleri sonsuzdur, hemen hemen hiçbir şey dural değildir, elini uzatsan tutabileceğin kadar sana yakın olan şey bile.”

Kimi şeyler doğma, kimileriyse ölme telâşında; doğmakta olan şeyin bir parçası şimdiden ölüyor, ya da çoktan öldü bile; ama bu sonsuz akış ve dönüşüm dünyayı sürekli olarak yeniler, tıpkı artsız aralıksız akıp giden zaman ırmağının sonsuzluğu yenilemesi gibi. Hiçbir şeyin durmadığı bu ırmakta hızla akıp giden şeylerin hangisine değer verebilir insan? İnşanın; daha uçarken görüp gönül verdiği bir serçenin ona sevdalanır sevdalanmaz, kanat çırparak gözden yitip gitmesi gibi.
Her birimizin yaşamı, kandan soluk vermek ve havadan soluk
almaktan başka bir şey değildir. Tıpkı havayı ciğerlerimize çekip sonra onu geri vermemiz gibi, daha dün ya da önceki gün
sahip olduğumuz tüm soluma gücünü, onu aldığımız kaynağa
geri veriyoruz şimdi. sayfa 85

Biri seni suçlar, senden nefret eder ya da birileri seni in­citecek şeyler söylerse, ruhlarına yakından bak, ne tür insanlar olduklarını gör. Senin hakkında şöyle ya da böyle bir fikir oluş­turacakları için kendine eziyet etmene değmediğini anlayacak­sın o zaman. s. 127

Ölümden korkan; ya bilincin yitmesinden ya da onun değişmesinden korkar. Ama eğer bilinç artık yoksa, hiçbir kötülüğün bilincine varmazsın; eğer farklı bir bilince sahip olursan, yalnızca başka türlü bir varlık olursun ve yaşamın sona ermez. s. 119

Başkaları ne söylerse söylesin ya da ne yapıyorsa yapsın” benim iyi olmam gerekir.” İster altın,zümrüt veya mor rengin şöyle söylemesi gibi:”Kim ne derse desin ya da ne yaparsa yapsın, ben rengini yitirmeyen bir zümrüt olacağım. Sayfa:67

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir